هشتگ های داغ :‌ ‌‌
0

زیست‌پذیرترین شهرهای جهان

بازدید 480

وین اتریش و ملبورن استرالیا به‌عنوان شهرهایی با بهترین ویژگی‌های زیست پذیری در جهان شناخته می‌شوند.

شیوع ویروس کووید -۱۹ در سراسر جهان و محدودیت‌های مربوط به آن می‌تواند به طراحی و ساخت شهرهای زیست پذیر کمک شایانی بکند؛ وجود محدودیت‌های کرونایی برای افرادی که به پارک محلی، باغ یا فضای بیرونی دسترسی ندارند، تاکنون شرایط سختی را رقم‌زده است.

تراکم جمعیت در مناطق شهری رو به افزایش است به‌طوری‌که پیش‌بینی‌شده است تا سال ۲۰۵۰ میلادی، ۶۸ درصد جمعیت دنیا در مناطق شهری زندگی خواهند کرد بنابراین شهرها باید حداکثر ویژگی‌های لازم برای زیست پذیر بودن را داشته باشند تا بتواند نیاز ساکنین خود را برطرف کند.

در ادامه به چند ویژگی از شهرهای زیست پذیر می‌پردازیم:

فضای سبز

با توجه به افزایش میزان سکونت افراد در مناطق شهری، برنامه‌ریزان و طراحان شهری باید بیش‌ازپیش به موضوع توسعه فضای سبز توجه کنند و آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

همان‌طور که مشخص است، افراد تمایل دارند بخشی از زمان خود را در فضای باز در آرامش طی کنند، اعضای خانواده و دوستان خود را در این مکان‌ها ملاقات کنند و ورزش یا استراحت کنند بنابراین فضای سبز ایمن باید به‌راحتی در دسترس تمام اقشار جامعه قرار بگیرد بر این اساس، مفهوم “شهر ۱۵ دقیقه‌ای” ایجادشده است که طبق آن ساکنان تنها با طی ۱۵ دقیقه پیاده‌روی یا با دوچرخه می‌توانند به فضای سبز دسترسی پیدا کنند.

قابلیت دسترسی به امکانات

یک شهر زیست پذیر امکان دسترسی آسان به مسکن مناسب، مشاغل، مراکز آموزشی، مراکز بهداشتی و مراقبتی و فضای عمومی را برای همه شهروندان خود در گروه‌های اجتماعی مختلف فراهم می‌کند. توسعه سیستم حمل‌ونقل سبز به‌عنوان بخشی از برنامه‌های اصلی در این زمینه در نظر گرفته می‌شود؛ در شهرهای زیست پذیر مسیرهای سبز ویژه‌ای برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری اختصاص داده می‌شود علاوه بر این پارک‌های خطی، مسیرهای باریک و حاشیه‌های رودخانه‌ای مناطق مسکونی را به محیط طبیعی، مشاغل و خدمات متصل می‌کند.

نگرش راهبردی ساکنین

شهروندان باید موضوعاتی مانند مسافت و زمان طی شده بین محیط کار یا محل تفریحی و منزل را در نظر بگیرند درصورتی‌که ساکنین تمایل داشته باشند در شهرهای زیست‌پذیرتر زندگی کنند، باید محیط بومی خود را درک کنند، محصولات بومی را خریداری کنند تا حد ممکن از خودروی شخصی استفاده نکنند، با همسایه‌ها ارتباط برقرار کنند، از فضاهای عمومی لذت ببرند، برای آن‌ها ارزش قائل شوند و از فضای سبز محلی خود استفاده کنند. در ادامه به ویژگی‌های دو مورد از زیست پذیرترین شهرهای دنیا می‌پردازیم:

وین

وین از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ به‌عنوان بهترین شهر برای زندگی در سراسر دنیا در نظر گرفته شد و به‌عنوان یکی از زیست‌پذیرترین شهرها شناخته می‌شود.

حمل‌ونقل عمومی و زیرساخت‌ها

عملکرد سیستم حمل‌ونقل عمومی در وین به علت حجم بالای جابجایی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، علاوه بر این، رفتن به سر کار و برگشتن بدون در نظر گرفتن تأخیری و شلوغی سیستم حمل‌ونقل عمومی، به‌اندازه کافی دشوار و اذیت کننده است.

سیستم حمل‌ونقل U-Bahn (اوبان) وین بسیار ایمن، آسان و قابل‌اعتماد است، این سیستم حمل‌ونقل عمومی آخر هفته‌ها نیز خدمات ۲۴ ساعته ارائه می‌دهد همچنین، شهر وین به‌منظور افزایش ایمنی دوچرخه‌سواران، مسیرهای مناسبی را در سطح شهر برای آن‌ها در نظر گرفته است.

پیاده‌روی کردن در این شهر نیز بسیار لذت‌بخش است. محیط‌زیست و آلودگی: بحران آب‌وهوا یکی از مشکلات و نگرانی‌های جهانی در نظر گرفته می‌شود، بنابراین کارشناسان معمولاً به دنبال راهی برای کاهش آلودگی هوا هستند.

وین یک شهر بسیار تمیز و سبز است به‌طوری‌که کیفیت هوا در این شهر خوب ارزیابی‌شده و کیفیت آب آشامیدنی و میزان دسترسی به آن نیز بسیار بالا در نظر گرفته‌شده است علاوه بر این میزان آلودگی صوتی و نوری نیز در این شهر کم است.

سیستم آموزشی

سیستم آموزشی شهر وین بسیار عالی است و دانشگاه‌های آن جز بهترین‌های جهان قرار دارد. معلمان و مربیان مدارس و پیش‌دبستانی‌ها از روش آموزشی مونته‌سوری (Montessori) استفاده می‌کنند؛ این روش آموزشی تربیتی مبتنی بر ایده و عمل است که توسط ماریا مونته سوری ابداع‌شده است.

فضای سبز

وین یکی از سبزترین شهرهای اروپا است که از هر طرف توسط تپه‌های سرسبز و مناظر روستایی در برگرفته‌شده است. تعداد زیادی پارک و مسیرهای پیاده‌روی در سرتاسر شهر وجود دارد که شهروندان می‌توانند از آن‌ها لذت ببرند.

آمار پایین جنایات

شهر وین در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان ششمین شهر ایمن در جهان در نظر گرفته شد، بنابراین احتمال وقوع سرقت، زورگیری و تجاوز به مردم در این شهر بسیار کم است، شهروندان نیز می‌توانند هر ساعت از شبانه‌روز با خیال آسوده در این شهر پیاده‌روی کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.