هشتگ های داغ :‌ ‌‌
0

رشد قوی گردشگری بین المللی

بازدید 157

اروپا بیش از چهار برابر بیشتر از پنج ماه اول سال ۲۰۲۱ با ۳۵۰‌درصد رشد از گردشگران بین‌المللی استقبال کرد که این امر به‌دلیل تقاضای قوی درون منطقه‌‌‌ای و حذف همه محدودیت‌های سفر در تعداد فزاینده‌‌‌ای از کشورهای اروپایی بوده است. این منطقه در ماه آوریل با رشد ۴۵۸‌درصد عملکرد قوی‌‌‌تری داشت که نشان‌‌‌دهنده یک دوره شلوغ در عید پاک است. در قاره آمریکا، تعداد ورودی‌‌‌ها با ۱۱۲‌درصد رشد بیش از دو برابر شد. با این حال، بازگشت قوی در برابر نتایج ضعیف در سال۲۰۲۱ اندازه‌‌‌گیری می‌شود و ورودی‌‌‌ها در کل در هر دو منطقه به ترتیب ۳۶ و ۴۰‌درصد پایین‌‌‌تر از سطح سال ۲۰۱۹ باقی ماندند.

این آمار نشان‌‌‌ می‌دهد که احیای گردشگری در بسیاری از نقاط جهان سرعت خود را افزایش داده و چالش‌های موجود سر راه خود را پشت سر گذاشته است. همین الگو در سایر مناطق نیز دیده می‌شود. رشد قوی در خاورمیانه با ۱۵۷‌درصد و آفریقا با ۱۵۶‌درصد در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۲ تحقق یافت؛ اما به ترتیب ۵۴‌درصد و ۵۰‌درصد پایین‌تر از سطح ۲۰۱۹ باقی مانده‌اند. ورودی‌‌‌ها در آسیا و اقیانوسیه نیز با رشد ۹۴‌درصدی تقریبا دو برابر سال گذشته بوده‌‌‌اند، اگرچه این تعداد ۹۰‌درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ است؛ زیرا برخی از مرزها برای سفرهای غیرضروری همچنان بسته باقی ماندند. در این منطقه، «کاهش اخیر محدودیت‌ها» را می‌توان در نتایج بهبود یافته برای آوریل و مه مشاهده کرد.

در کنار تغییرات رو به رشد و بهبودی ۵ منطقه اصلی، با بررسی برخی از مناطق فرعی مشاهده می‌شود که برخی از آنها بین ۷۰ تا ۸۰‌درصد از سطوح پیش از همه‌گیری را باز یافته‌‌‌اند که در رأس آنها دریای کارائیب و آمریکای مرکزی و پس از آن مناطق مدیترانه جنوبی، اروپای غربی و شمالی قرار دارند. قابل‌توجه است که برخی مقاصد از جمله جزایر ویرجین ایالات متحده، سنت مارتن، جمهوری مولداوی، آلبانی، هندوراس و پورتوریکو از سطوح سال ۲۰۱۹ پیشی گرفته‌‌‌اند.

 

افزایش هزینه‌‌‌های گردشگری

هزینه‌‌‌های گردشگری نیز خارج از بازارهای اصلی افزایش یافته و در مسیر بهبودی کامل قرار دارد. هزینه‌‌‌های بین‌المللی گردشگران از فرانسه، آلمان، ایتالیا و ایالات متحده در حال حاضر بین ۷۰ تا ۸۵‌درصد سطوح قبل از همه‌گیری است؛ درحالی‌که هزینه‌‌‌های هند، عربستان سعودی و قطر از سطح سال ۲۰۱۹ فراتر رفته است. از نظر درآمدهای گردشگری بین‌المللی نیز کشورهای رو به رشدی همچون جمهوری مولداوی، صربستان، سیشل، رومانی، مقدونیه شمالی، سنت لوسیا، بوسنی و هرزگوین، آلبانی، پاکستان، سودان، ترکیه، بنگلادش، السالوادور، مکزیک، کرواسی و پرتغال توانستند سطح قبل از همه‌گیری خود را به طور کامل بازیابی کنند.

 

چالش‌های پیش رو

سازمان جهانی گردشگری برآورد می‌کند که با توجه به تقاضای چشمگیردر طول فصل تابستان این نتایج مثبت تثبیت و افزایش یابد؛ به‌‌‌ویژه زمانی که اکثر مقاصد عمده محدودیت‌های سفر را کاهش داده یا لغو می‌کنند. از ۲۲ژوئیه، برای ۶۲ مقصد (۳۹ مقصد در اروپا) هیچ محدودیتی مربوط به کووید-۱۹ وجود ندارد و تعداد فزاینده‌‌‌ای از مقاصد در آسیا شروع به کاهش محدودیت‌های خود کرده‌اند. طبق اعلام سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو)، کاهش کلی ظرفیت هوایی بین‌المللی در سال ۲۰۲۲ به ۲۰ تا ۲۵‌درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ محدود خواهد شد. چنین انعطاف‌‌‌پذیری در نرخ اشغال هتل‌‌‌ها نیز منعکس می‌شود. براساس داده‌‌‌های شرکت محک صنعت (STR)، نرخ اشغال جهانی از ۴۳‌درصد در ژانویه به ۶۶‌درصد در ژوئن ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

با این حال، تقاضای بیشتر از حد انتظار، چالش‌های عملیاتی و کمبود نیروی کار قابل‌‌‌توجهی را ایجاد کرده است. همچنین جنگ در اوکراین، افزایش تورم و نرخ‌های بهره و همچنین ترس از رکود اقتصادی همچنان خطری برای بهبودی به‌‌‌شمار می‌رود. صندوق بین‌المللی پول به کاهش رشد اقتصادی جهانی از ۱/ ۶‌درصد در سال ۲۰۲۱ به ۲/ ۳‌درصد در سال ۲۰۲۲ و سپس به ۹/ ۲‌درصد در سال ۲۰۲۳ اشاره می‌کند. در عین حال، سازمان جهانی بهداشت با همکاری نزدیک با سازمان جهانی گردشگری برای نظارت بر همه‌گیری و همچنین اورژانس‌‌‌های بهداشت عمومی در حال ظهور و تاثیر بالقوه آنها بر سفر ادامه می‌دهد.

 

سناریوهای منطقه‌‌‌ای برای سال ۲۰۲۲

سناریوهای سازمان جهانی گردشگری نشان می‌دهد ورودی‌‌‌های بین‌المللی در سال ۲۰۲۲ به ۵۵ تا ۷۰‌درصد از سطوح قبل از همه‌گیری می‌‌‌رسند. البته این نتایج به شرایط در حال تحول جهان بستگی دارد؛ زیرا جهان عمدتا با تغییر محدودیت‌های سفر، تورم مداوم، قیمت بالای انرژی، شرایط کلی اقتصادی، تحولات جنگ در اوکراین و همچنین وضعیت بهداشتی مرتبط با بیماری همه‌گیری مواجه است. در کنار این مشکلات چالش‌های اخیر مانند کمبود کارکنان، ازدحام شدید فرودگاه و تاخیر و لغو پروازها نیز می‌تواند بر تعداد گردشگری بین‌المللی تاثیر بگذارد. سناریوها براساس منطقه نشان می‌دهند که اروپا و آمریکا بهترین نتایج گردشگری را در سال ۲۰۲۲ ثبت کرده‌‌‌اند؛ درحالی‌که انتظار می‌رود آسیا و اقیانوسیه به دلیل سیاست‌های محدودتر سفر عقب بمانند. ورود گردشگران بین‌المللی به اروپا می‌تواند در سال ۲۰۲۲ به ۶۵ یا ۸۰‌درصد سطوح سال ۲۰۱۹ برسد؛ درحالی‌که در قاره آمریکا به ۶۳ تا ۷۶‌درصد این سطوح می‌‌‌رسد. در آفریقا و خاورمیانه، به‌دلیل سیاست‌ها و محدودیت‌های سخت‌‌‌گیرانه‌‌‌تر، ورودی‌‌‌ها در آفریقا و خاورمیانه می‌توانند به حدود ۵۰ تا ۷۰‌درصد سطوح قبل از همه‌گیری برسد؛ درحالی‌که در آسیا و اقیانوسیه در بهترین سناریو در سطح ۳۰‌درصد از سطح ۲۰۱۹ باقی خواهند ماند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *